W dniu 2 września 2024 roku, w obecności uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej oraz przedstawicieli władz Powiatu Piskiego, zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Sekretarz Powiatu, Pani Edyta Polak, wręczyła stypendia wyróżniającym się uczniom. Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymał Maciej Czarneta z klasy IV TI.
21 czerwca 2024 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2024. Honorowymi goścmi uroczystości byli: Tomasz Florczyk, członek Zarządu Powiat Piskiego, Monika Dauksz z Mazurskiego Banku Żywności oraz Rodzice. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy udanego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Tegoroczny XIX już finał konkursu "Humanista też człowiek" odbył się 28 maja w bibliotece szkolnej ZSZ z BP w Piszu, zaczęliśmy od trudnej sztuki odmiany nazwisk patronów roku 2024, podkreślając tym samym fakt, że język polski jest językiem fleksyjnym i każde nazwisko ma swoją „końcówkę” w zależności od przypadku gramatycznego.
W Jury zasiedli nauczyciele – humaniści, którzy przygotowali zadania konkursowe: pp. Elżbieta Gromadzka, Anna Trupacz, Romualda Kozioł i p. Grzegorz Puchalski. Uczniowie klas III technikum, poza „deklinowaniem się”, rywalizowali w konkurencjach, w których niezbędne były wiadomości z zakresu historii, języka polskiego i sztuki. Treść zadań była związana z: Witoldem Gombrowiczem, Czesławem Miłoszem, Wincentym Witosem, Markiem Hłaską, Romualdem Trauguttem, Kazimierzem Wierzyńskim, Melchiorem Wańkowiczem oraz Rodziną Ulmów,.
Uczestnicy zastanawiali się m.in.: Dlaczego piski statek wycieczkowy nazywa się „Smętek”? Skąd wzięła się jego nazwa? Czym jest „kuwaka” i jaki ma związek z dwuczęściowym pomnikiem nad Pisą? Jaka jest recepta na szczęśliwe życie według noblisty Czesława Miłosza? Kim był ten Daszyński i dlaczego plac w centrum naszego miasta nosi jego nazwisko? Co znaczy „gloria victis” i z jakiego powodu Orzeszkowa uznała, że przegrani zasługują na chwałę? Co znajduje się w „kufrze” Wierzyńskiego? Kto jest kim wśród postaci historycznych? Jak można wizualizować „trwałość pamięci”? Dodatkowo w ramach obchodów 60-lecia ZSZ z BP uczniowie musieli wykazać się znajomością historii naszej szkoły.
W tych zmaganiach bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy III I, którym zdobyta najwyższa liczba punktów zapewniła I miejsce. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z kl. III H/S. III miejsce zajęła klasa III Ż. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, w tym książki ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy. /Anna Trupacz/
zdjęcia: Oliwia Nowińska III H/S
Skład drużyn:
III H/S – Kacper Krzymowski, Piotr Długozima, Jakub Szczerbak, Dawid Trześniewski
III Ż – Natalia Gawryś, Alicja Filipowicz, Oliwia Banach, Kacper Żuliński
III I – Filip Smagała, Kacper Mentel, Eryk Swatko, Jakub Witkowski
Opracowała: Anna Trupacz